Polski serwis o zdrowiu i urodzie – SubiektPoznan.pl

Artykuły o zdrowiu i urodzie wprost od najlepszych ekspertów. Dołącz do nas i dowiedz się, jak zdrowo żyć i dbać o siebie! Zdrowie, odchudzanie, uroda, choroby.

Babka lancetowata – Plantago lanceolata – Właściwości lecznicze

Babka lancetowata – Plantago lanceolata – Właściwości lecznicze


Babka lancetowata była pierwszym moim świadomym spotkaniem z ziołolecznictwem – kiedy miałem te 4 czy 5 lat Tata powiedział mi, że można ją rozpaćkać i nałożyć na ranę, żeby szybciej się goiła. Fajnie byłoby napisać, że od tego czasu zawsze jej używałem… ale jako dziecko wolałem wodę utlenioną – w końcu tak fajnie się pieniła jak polać nią rany 🙂

Ale to, że jako dziecko zapomniałem o babce lancetowatej nie znaczy, że nie jest ona pełnowartościowym produktem.

Co zawiera babka lancetowata?

W surowcu obecne są śluz, glikozydy irydoidowe (między innymi aukubina, katalpol, asperulozyd), flawonoidy, garbniki, fenyloetanoidy, kwasy organiczne, fitosterole, związki mineralne i enzymy proteolityczne.

Jak działa babka lancetowata?

Każdy urodzony jeszcze w XX wieku pamięta chyba syrop z babki lancetowatej – do dzisiaj można bez problemu dostać go w aptekach. I warto z niego korzystać – jest tani, skuteczny i bezpieczny również u dzieci. A jakie działanie zawdzięcza babce? Działa ściągająco, przeciwbakteryjnie i rozkurczająco na mięśnie gładkie oskrzeli pl.wikipedia.org. Zwiększa też siłę reakcji odpornościowej – bardzo korzystny profil przy zakażeniach układu oddechowego. Dodatkowe działanie osłaniające śluzu  sprawia, że warto jest stosować babkę przy infekcjach górnych dróg oddechowych.

Wspomniałem wcześniej, że Tata powiedział mi już za dzieciaka, że można stosować ją na rany – i dobrze powiedział. Bo to mądry człowiek jest. Związki czynne zawarte w liściu babki lancetowatej działają przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Dlatego też nasz surowiec możemy stosować na choroby infekcyjne i zapalne skóry oraz rany. Można znaleźć informacje, według których babka może być skuteczna w leczeniu stanów zapalnych spojówek i powiek, ale pamiętajmy – na gałkę oczną nie zakraplamy nic, co nie jest w 100% jałowe.

A babka zwyczajna – ta z jajowatymi liśćmi – czy ona będzie działać podobnie pl.wikipedia.org? Jak najbardziej, skład jest na tyle zbliżony, że można stosować te surowce zamiennie 🙂

Źródła:

  • I. Matławska. Farmakognozja. Podręcznik dla studentów farmacji. Poznań, 2005 rok.
  • Ferrazzano GF, Cantile T, Roberto L, Ingenito A, Catania MR, Roscetto E, Palumbo G, Zarrelli A, Pollio A.Determination of the in vitro and in vivo antimicrobial activity on salivary Streptococci and Lactobacilli and chemical characterisation of the phenolic content of a Plantago lanceolata infusion. Biomed Res Int pl.wikipedia.org. 2015;2015:286817. doi: 10.1155/2015/286817. Epub 2015 Feb 15.
  • Wegener T, Kraft K. [Plantain (Plantago lanceolata L.): anti-inflammatory action in upper respiratory tract infections]. Wien Med Wochenschr. 1999;149(8-10):211-6.

Rate this post