Polski serwis o zdrowiu i urodzie – SubiektPoznan.pl

Artykuły o zdrowiu i urodzie wprost od najlepszych ekspertów. Dołącz do nas i dowiedz się, jak zdrowo żyć i dbać o siebie! Zdrowie, odchudzanie, uroda, choroby.

Bolesne miesiączki – jak sobie radzić?

Bolesne miesiączki – jak sobie radzić?


Jakiś czas temu zostaliśmy poproszeni o zaproponowanie mieszanki ziołowej skutecznej na bolesną miesiączkę. Zaburzenie to należy do wyjątkowo nieprzyjemnych, często uniemożliwia normalne funkcjonowanie.  Akurat mam gotową mieszankę, która już kilkukrotnie wykazała się skutecznością, skracając bóle miesiączkowe u  kobiet nawet o dwie trzecie. Mieszanka ma swoje warianty, zależnie od tego, czy krwawienia są obfite, czy raczej skąpe, tak więc dla każdej z Pań coś się znajdzie.

Jaki jest jej skład?

Do wykonania będziemy potrzebowali:

  • 20g koszyczka rumianku;
  • 20g ziela melisy;
  • 20g liścia pokrzywy;
  • 10g liścia mięty pieprzowej.

Te cztery surowce są naszą bazą, którą należy uzupełnić jak już wspominałem wcześniej o dodatkowe surowce zależnie od tego, czy krwawienia są obfite, czy raczej skąpe.

W przypadku obfitych krwawień dodajemy:

  • 20g kwiatu jasnoty białej;
  • 20g ziela pięciornika gęsiego.

A co w przypadku skąpych krwawień?

Z kolei, jeśli Waszym problemem, drogie Panie są skąpe krwawienia, albo chcecie odrobinę przyspieszyć nadejście menstruacji, dodajcie do gotowej mieszanki w kubku około 2g startego kłącza imbiru.
Możemy również dodać do mieszanki 20g krwawnika pospolitego, który mimo, że zewnętrznie jest stosowany jako surowiec zatrzymujący krwawienia, doustnie przyspiesza wystąpienie menstruacji i zwiększa krwawienia.

Jak dawkujemy mieszankę?

Dwa razy dziennie pijemy po szklance naparu (tu dowiecie się jak prawidłowo go przygotować) z jednej łyżki stołowej naszej mieszanki. Ewentualnie jak już zaznaczyłem powyżej  do gotowej suchej mieszanki dodajemy imbir. (Bo nie chcemy przechowywać świeżego imbiru z suchymi ziołami).

Dlaczego takie surowce? Jak działają?

Kiedy przygotowywałam tę mieszankę ciężko było mi znaleźć jakiekolwiek artykuły, nie odwołujące się do rzadkich i trudnych do zdobycia surowców, więc bazowałem głównie na podręcznikach farmakognozji i fitoterapii. Ale mimo braku czysto naukowych dowodów udało mi się stworzyć mieszankę, która jak dotąd nie zawiodła żadnej ze stosujących ją kobiet.

Rumianek znany jest ze swojego działania przeciwskurczowego i przeciwzapalnego. To działanie jest uwarunkowane głównie obecnością flawonoidów oraz olejku eterycznego, którego głównym przeciwkurczowym składnikiem jest alfa-bisabolol oraz en-in-dicykloeter.

Melisa również dostała się do mieszanki dzięki działaniu zmniejszającemu siłę skurczu mięśni gładkich oraz działaniu uspokajającemu pozwalającemu uspokoić zszargane cierpieniem nerwy.

Mięta również działa przeciwskurczowo, prawdopodobnie zwiększa również siłę działania uspokajającego melisy http://nastek.pl/Milosc-i-seks-FAQ,2085,Orgazm.html.

Pokrzywa ma działać wzmacniająco, uzupełnić braki witamin i minerałów, oraz przez działanie moczopędne zmniejszyć obrzęki, na które skarżą się miesiączkujące Panie.

Jasnota biała – zwana również białą pokrzywą przez podobieństwo w wyglądzie surowca – jej ziele działa przeciwzapalnie i hamuje krwawienia, głównie z dróg rodnych.

Pięciornik gęsi – to surowiec o aktywności przeciwzapalnej, również zmniejszający krwawienia, między innymi miesiączkowe.

Krwawnik  – nieznacznie działa przeciwskurczowo, dodatkowo jak już wspominałem przyspiesza menstruację i zwiększa intensywność krwawień.

Imbir – tutaj cenne jest jego działanie przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe – będzie zmniejszał cierpienia i przyspieszał krwawienie.

Kto powinien uważać na mieszankę?

Choć to może brzmieć dziwnie, mieszanki nie powinny stosować kobiety w ciąży (tak, może kusić, żeby zastosować na bóle skurczowe występujące w ciąży, ale nie jest do najlepszy pomysł). Brak jest  porządnych badań odnośnie bezpieczeństwa dla naszych mam i ich przyszłych dzieci.

Panie przyjmujące leki zawierające żelazo oraz mające skłonności do anemii powinny zachować jak największy odstęp pomiędzy lekami a naszą mieszanką. Również dobrze jest pić ją około dwóch godzin przed posiłkami – przez zawartość garbników zmniejszy nam się wchłanianie żelaza z przewodu pokarmowego przed.

Panie cierpiące na zaburzenia krzepnięcia krwi również powinny być szczególnie ostrożne i poradzić się lekarza, przed zastosowaniem naszej herbatki – część składników zmniejsza krzepliwość krwi, część ją zwiększa. Przy lekach zarówno zmniejszających krzepliwość, jak i ją zwiększających nawet niewielkie wahania mogą być niebezpieczne.

Oczywiście osoby uczulone na jakikolwiek ze składników mieszanki albo na rośliny z rodziny astrowatych – zarówno krwawnik, jak i rumianek należą do tej rodziny.

Źródła:

  • Lamer-Zarawska. Fitoterapia i leki roślinne. 2013.
  • I. Matławska. Farmakognozja. 2005.
  • Masoumi SZ, Asl HR, Poorolajal J, Panah MH, Oliaei SR. Evaluation of mint efficacy regarding dysmenorrhea in comparison with mefenamic acid: A double blinded randomized crossover study. Iran J Nurs Midwifery Res. 2016 Jul-Aug;21(4):363-7. doi: 10.4103/1735-9066.185574.

Rate this post