Polski serwis o zdrowiu i urodzie – SubiektPoznan.pl

Artykuły o zdrowiu i urodzie wprost od najlepszych ekspertów. Dołącz do nas i dowiedz się, jak zdrowo żyć i dbać o siebie! Zdrowie, odchudzanie, uroda, choroby.

Cebula zwyczajna – Allium cepa – właściwości lecznicze

Cebula zwyczajna – Allium cepa – właściwości lecznicze


Kto z nas nie zna tej rośliny? Cebula to odrobinę mniej aromatyczna siostra czosnku, wyciskająca nam łzy skuteczniej niż argentyńskie telenowele. W Polsce spożywamy ją bardzo często pod wieloma postaciami – gotowaną, pieczoną, smażoną – niewiele spotkałem potraw, do których nie było dodane jej choć troszkę, albo i pół gara.

Skład chemiczny:

Jak wcześniej wspomniałam, jest to siostra czosnku razem z nim należąca do rodziny amarylkowatych, dlatego też ma zbliżony skład chemiczny. Zawiera pochodne siarki (takie jak alkilocysteina, alkenylocysteina, disiarczek n-propylu), flawonoidy, saponozydy typu furostanu oraz cukry złożone. Występują także witaminy C, E, K oraz beta-karoten.

Aktywność biologiczna:

Dzięki zawartości wyżej wymienionych związków czynnych cebula wykazuje działanie:

 • Przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze,
 • Obniżające ciśnienie krwi,
 • Obniżające poziom cholesterolu całkowitego,
 • W pewnym stopniu działanie przeciwalergiczne,
 • Obniżające poziom glukozy we krwi,
 • Przeciwzakrzepowe pl.wikipedia.org.

Dzięki takiemu profilowi działania, cebula, podobnie jak czosnek jest świetnym surowcem dla osób z tzw. zespołem metabolicznym (otyłość, insulinooporność, podwyższony poziom cholesterolu, nadciśnienie). Teraz pewnie parę osób krzyknie „Super, moje problemy zostały rozwiązane!” i wróci jeść ciastka, ale teraz na zmianę z cebulą. Niestety, właściwa dieta i wysiłek fizyczny też są nam potrzebne, ale zawsze możemy zwiększyć efekty takiej terapii stosując surowce takie jak cebula.

Dodatkowo dzięki obecności saponin, cebula wykazuje działanie wykrztuśne, które świetnie komponuje się z działaniem przeciwbakteryjnym jeśli naszej infekcji towarzyszy mokry kaszel – będziemy walczyć z infekcją, dodatkowo ułatwiając sobie oczyszczenie oskrzeli pl.wikipedia.org.

Ale dlaczego mamy stosować cebulę tylko wewnętrznie? Jeśli jesteśmy w stanie zgodzić się na lekki cebulowy aromat, możemy stosować wyciągi z cebuli na gojące się rany, co nie tylko przyspieszy proces regeneracji, ale również zmniejszy bliznowacenie. Z kolei stosując cebulę na czyraki i wrzody, spowodujemy zmiękczenie tkanek, ułatwiające oczyszczenie naszej skóry.

Kto powinien uważać na cebulę?

Jednak, jeśli stosujemy cebulę w naszej codziennej diecie, warto zwrócić uwagę na leki, które przyjmujemy. Podobnie jak w przypadku czosnku, możemy spodziewać się interakcji z lekami:

 • Przeciwzakrzepowymi (wydłużanie czasu krzepnięcia),
 • Przeciwcukrzycowymi (obniżenie poziomu cukru we krwi) pl.wikipedia.org.

Nie zapomnijmy o interakcjach pozytywnych, ponieważ cebula przyjmowana w lekami nasercowymi takimi jak propranolol może korzystnie z nimi współdziałać, poprawiając nie tylko wyniki naszych badań, ale również nasze samopoczucie.

Źródła:

 • Encyklopedia Zielarstwa i Ziołolecznictwa, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2000.
 • Matławska I, Farmakognozja, podręcznik dla studentów farmacji. 2005.
 • Bisen PS, Emerald M. Nutritional and therapeutic potential of garlic and onion (allium sp.). Curr Nutr Food Sci [Internet]. 2016;12(3):190-9.

Rate this post